Bedelli sermaye artırımı nedir - isikbilisim.netisikbilisim.net

27 Mayıs 2022 - 15:03

Bedelli sermaye artırımı nedir

Bedelli sermaye artırımı nedir
Son Güncelleme :

09 Mayıs 2022 - 20:30

Bedelli sermaye artırımı nedir ?

Şirketler Ihtiyaç duyduğunda bedelli sermaye artırımına gidebilir ortaklar’dan alınan nakit yapılan sermaye artırımına Bedelli sermaye artırımı denir.

borsacılar Buna kısaca şirket bedelliye gitti der Bedelli sermaye artırımı ile şirkete para girişi olur Bu nedenle şirketin sermayesi artar.

sermayesi yükselen şirketin özvarlık değeri artar gelen nakitle şirketin piyasa değeri artar piyasada işlem gören hisse miktarı çoğalır, bedelliye katılan hissedarın fay senedi miktarı da artar.

ortak bedelliden gelen siteler için şirkete nakit öder Ortağın ödediği nakitten dolayı toplam hisse değeri yükselir toplam hisse değerinin artmasının sebebi ödenen nakittir, gerçekte ise eldeki hissenin değerinde Herhangi bir değişim yoktur. uzun vadeli yatırımcı hisse adetini çoğaltmaya çalışır Çünkü hisse değerlendiğinde daha fazla kazanç potansiyeli oluşacaktır.

Bedelli sermaye artırımı hissedarına hisse miktarını artırma imkanı verir, ortak şirketin bedelliden gelen nakitle gelir ve karını artıracağını düşünüyor ise bedelliye katılmak ister.

Gelir ve kara katkı  olmayacağını düşünüyorsa bedelliye katılmayabilir, ortak bedelliye katılmasa dahi zarar etmemeli, bunun için yeni pay alma (rüçhan)  kuponunu satması gerekir.

Rüçhan hakkı kuponu ;  bölünme süresi içerisinde verilecek bir emirle satılabilir.

Kimler Bedelli sermaye artırım hakkına sahip olabilir?

Tüm ortaklar Bedelli sermaye artırımına katılabilir ortakların sahip oldukları payı oranında yeni pay alma (rüçhan) hakkı vardır.

bedelli hakkından yararlanabilmek için hisseyi en az yeni pay alma (rüçhan)  hakkı suresinin başlamasından bir gün önce almak yeterlidir.

aldığınız hisse senedi hesabınıza girmese de artık rüçhan hakkından yaralanabilirsiniz, yeni pay alma hakkı süresinin başladığı gün hisseyi satsanız dahi artık rüçhan hakkı fonu size aittir. Rüçhan  hakkını kullanacak ortak olacağı yeni hisse karşılığında bir bedel öder borsacıların ‘’şirket bedelliye gitti ‘’ demesi bundandır.

ödenecek rüçhan  bedelli çoğunlukla hisse başına 1 liradır şirket farklı bir tutar belirleyebilir.

Bedelli sermaye artırımı ne zaman kullanılır ?

Bedelli  sermaye artırımından yararlanma tarih aralığını şirket duyurur bu süre çoğunlukla 15 gündür, süre 60 güne kadar çıkabilir.

Yeni pay alma (rüçhan)  hakkına sahip olmak isteyenler süre başlamadan en az 1 gün önce almalı, yeni pay alma hakkının başladığı gün hissenin üzerindeki ‘’rüçhan hakkı’’  ayrılır, Ortağın hesabında hem hisse senedi hem rüçhan  Hakkı kuponu ayrı ayrı yer alır.

ortak rüçhan hakkının başladığı ilk gün hisseyi satarsa dahi rüçhan hakkı kuponu hesabında kalır. ortak hesabındaki rüçhan  hakkı bedenini süre sonuna kadar yatırılmalıdır ortak rüçhan  hakkından yararlanmak istemiyor  ise süre sonuna kadar rüçhan  Hakkı kuponu satışı gerekir  hep ikisinden birisi satmazsa zarar eder.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.