Rahim Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir - isikbilisim.netisikbilisim.net

27 Mayıs 2022 - 15:45

Rahim Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir

Rahim Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir
Son Güncelleme :

10 Mayıs 2022 - 22:29

Rahim Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir

Rahim Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir : Rahim kanseri terimi, tek bir kanser tipini değil, birden fazla tipte olabilen ve rahim dokusundan gelişen kanser türlerini ifade eder. Ancak en sık görülen tipi endometrium kanseridir. Rahim kanseri denildiğinde genellikle kastedilen budur. Endometriyum, rahmin iç yüzeyini kaplayan zardır, bu nedenle endometriyal kanser, halk dilinde rahim içi kanser veya rahim zarı kanseri olarak da bilinir. Rahim sarkomları diğer rahim kanseri türleridir.

Rahim kanseri ve rahim ağzı kanseri (rahim ağzı) birbirinden tamamen farklı kanser türleridir, ikisi karıştırılmamalıdır. Bu iki kanser nedenleri, genel özellikleri ve tedavileri gibi birçok yönden tamamen farklıdır, bu nedenle rahim ağzı kanseri terimi rahim ağzı kanserini içermez. Sağdaki resimde rahim ve rahim ağzı farklı bölgeler olarak görülebilmektedir.

Belirtiler

Rahim kanserinin ana ve en sık görülen semptomu vajinal kanamadır. Bu kanserlerin iyi bir özelliği, çıktıkları yerden dolayı kolayca vajinal kanamaya neden olabilmeleridir, çünkü bu, hastanın erken doktora gitmesini ve genellikle erken teşhis edilmesini sağlar.

Rahim kanseri daha çok menopoza giren kadınlarda görüldüğü için bu kanama hemen fark edilir ve hasta yıllardır ilk defa adet kanaması geçirdiği şikayetiyle doktora başvurur. Ayrıca aşırı kilo kaybı, ağrı ve akıntı gibi semptomlar daha az görülür. Muayene sırasında herhangi bir semptom olmadan şüphelenilmesi veya biyopsi sonrasında teşhis edilmesi de yaygındır.

Teşhis

Rahim kanserinin en yaygın şekli olan endometriyal kanserin kesin tanısı genellikle biyopsi (endometriyal biyopsi, kürtaj, rahimden çıkarma) ile konur. Çıkarılan parçanın histopatolojik incelemesi sonucunda kanser varlığı ve türü belirlenir. Muayene, ultrason, tomografi veya MR gibi yöntemler kesin tanı koymaz, sadece şüphe uyandırabilir.Bazen başka nedenlerle yapılan histerektomi sonrası patolojik incelemede rahim kanseri endikedir.

tedavi

Rahim kanserinin (rahim kanseri) tipine ve histolojik tipine ve evresine bağlı olarak cerrahi, radyasyon ve kemoterapi yöntemleri farklı kombinasyonlarda kullanılmaktadır.

En yaygın ve genellikle ilk tedavi yöntemi cerrahidir. Ameliyat sırasında rahim, yumurtalıklar ve lenf düğümleri gibi dokular çıkarılır ve sıklıkla evreleme yapılır. Ameliyat genellikle açık yöntemle yapılır, ancak bazen kapalı (laparoskopik) yöntem veya robotik cerrahi yöntem kullanılarak da yapılabilir.

Ameliyatın süresi tekniğe ve duruma göre büyük ölçüde değişebilmekte, süre genellikle 2-5 saat arasında değişmektedir. Ameliyatla ilgili detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.Hastalığın evresi, ameliyattan sonra yapılan patolojik incelemeye göre belirlenir.

Türüne ve evresine bağlı olarak kanserin patolojik olarak belirlenen derecesi (derecesi), kemoterapi (CT) ve radyasyon tedavisi (RT, radyasyon tedavisi) de verilir. Bazı tiplerde ve erken evrelerde ameliyattan sonra ek tedavi gerekmez. Hormon tedavisi (progesteron hormonu) endometrium kanseri için kullanılan yöntemlerden biridir.
Endometrium kanseri genellikle erken evrede keşfedilen bir kanser türü olduğu için başarı oranı yüksektir.

Rahim kanseri ameliyatı sonrası

Ameliyatlar ve diğer tedaviler sonrasında hastalar düzenli aralıklarla kontrollere çağrılır. Kontroller genellikle 3 aylık aralıklarla başlar ve ardından kademeli olarak devam eder. Ameliyattan sonraki ilk günlerde kanama olabilir ve sonrasında tamamen durur. Uzun süren kanamalar ve uzun bir aradan sonra tekrar başlayan kanamalar tıbbi yardım gerektirir. Hasta genellikle operasyondan sonraki bir hafta içinde taburcu edilir.

Hasta hastaneden taburcu olduktan sonra başka bir hastalığı veya ek bir sorunu yoksa normal şekilde yemek yiyebilir. Cinsel ilişkinin başlaması genellikle 2 ay sürer. Doktorunuzun izni olmadan ilişkiye başlamamalısınız. Rahim kanseri ameliyatı sırasında vajina dokusu alınmadığı için cinsel sorunlara yol açmaz. Radyasyon tedavisi (radyasyon tedavisi) vajinal kuruluğa yol açar.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.